Спортивне харчування. Напої для скелелазів
Posted by Taras Kushnir on March 7, 2015

При обезводненні м’язи погіршують свою роботу експоненційно. Тобто при обезводненні на 3% м’язи починають працювати гірше на 10%. Тому під час активних занять спортом (скелелазінням в тому числі), тренуваннях треба поповнювати водний баланс і також соляний баланс (багато солей спортсмен втрачає з потом). Тому постає питання не просто про пиття води, хоча без цього - ніяк, але й про різні добавки.

Я пробував кілька різних виробників та можу поділитись своїм досвідом.

SIS

Перші електроліти, що я пробував - це були SIS (Science In Sport) Electorlyte. Вони продаються фасованими в різні ємності, починаючи від пакетиків “юпі” по 30 грам на одну порцію, більшими пачками та 1.6 кілограмовою банкою (як на картинці зправа). Всередині міститься суміш вуглеводнів (малтодекстрин (отриманий в результаті гідролізу деяких сортів кукурудзи), фруктоза), лимонна кислота,  електроліти (хлорид натрію, лактат кальцію, хлорид калію та інші).

Поживні показники на порцію (40 грам):

 • Енергія 146 ккал
 • Білки 0g
 • Вуглеводні 36 г - з яких цукри 6.7 г
 • Жир 0 г
 • Волокна 0.1г
 • Натрій 0.2 г
 • Кальцій 22 мг
 • Магній 5 мг
 • Калій 60 мг

Від себе можу сказати, що ці електроліти пив як на змаганнях із скелелазіння, так і на підходах на Кавказі і дуже ними задоволений. Справді здається, ніби вони додають сили і в них приємний смак. Однозначно рекомендую. Банка 1.6 кг коштує на момент написання статті близько 35 доларів США і містить мірний ковпачок та білий порошок, який треба розводити водою.

imgmensactiveblackberry_185x260OSMO

Я вирішив не зупинятись на SIS і попробувати електроліти інших фірм. Наступними були OSMO Active Hydration for Men. Смак, що я пробував - то й же, що на картинці. Ожина. Така баночка на 400 грам коштує 20 доларів США. Всередині є мірний ковпачок та фіолетового кольору порошочок.

Складники: цукроза, Д-глюкоза, патентована основа для сумішей OSMO (цукроза, д-глюкоза, тринатрій цитрат, калій-, кальцій-, магній цитрати), “органічний ожинний порошок” та ще купа всього.

Поживні показники на одну порцію (10 грам):

 • Калорій - 35 ккал
 • Жири - 0 г
 • Натрій - 160 мг
 • Калій - 50 мг
 • Вуглеводні - 9 г (з них цукри - 8 г)

Суб’єктивно SIS мені подобаються більше.

ELESS13Bottle-120mlElete

Електроліти Elete - власне, є електролітами, тобто солями. В баночці на 120 мл. є достатньо електролітів для того, щоб зробити 48 літрів напою. На півлітри води треба всього 5-6 капель. Ці електроліти роблять з солей, що відкладаються при осушенні Великого Соленого Озера в штаті Юта, США і виробник вказує, що продукт - 100% натуральний.

Одного разу, коли я робив собі порцію такого напою, капнув на кілька капель забагато і літр води на тренуванні здався мені занадто пересоленим. Тобто виходить, що все, що вони пишуть про дослідження та соленість - схоже на правду.

Вони не містять калорій та цукрів. Ще цікаво, що ці електроліти сертифіковані міжнародною антидопінговою комісією. Вони також постачають ці ж солі у вигляді таблеток.

Коштує така баночка теж близько 20 доларів США.

В складі продуктів Elete всі найважливіші солі та мінерали для спортсменів. Ці електроліти відрізняються від SIS та OSMO відсутністю вуглеводнів і баночку таку закінчити нереально. В мене досі є така після першої покупки, хоча я досить часто користувався раніше.

Природні варіанти

Найкращим природнім варіантом є соки з фруктів, в яких високий вміст вуглеводнів та присутні мінерали. Після того, як я напився в Туреччині фрешів з апельсину, мені захотілось і в нас знайти щось подібне. Якби ви запитали мене, якого фрукту в Україні росте бери - не хочу, я б не вагаючись відповів, що це - яблуко.

І оскільки в нас свіжі яблука доступні не весь час, як в Туреччині апельсини, хочеться мати варіант соку, мінімально зіпсованого термообробкою. Це - соки прямого віджиму, коли оригінальний сік піддається термообробці 70-80 градусів. Ось тут можна прочитати про чутливість різних вітамінів до світла/повітря/води/нагрівання.

У Львові з виробників пробував соки sik.lviv.ua фірми “Чавко” та магазинну Galicia. В Galicia зараз більше варіантів комбінацій соків, але в Чавко дешевші ціни та смачніший, на мою думку, сік. Поставляється він в Bag-in-the-box в картонній коробці, в якій в середині ємність з соком з краником знизу. Зберігається такий сік 9 місяців і коштує значно менше за електроліти та вуглеводні, а на смак просто супер.

Поживні показники на (100 мл):

 • Енергія - 40 ккал.
 • Вуглеводні - 10 г.

Підсумки

Під час тренування пити треба і пити треба багато. Всі виробники вуглеводнів + електролітів мають свою найкращу патентовану формулу, але пробувати чи вона вам підійде треба треба в кожному випадку особисто.

Натуральні соки прямого віджиму - хороший варіант для жителів північних країн отримувати більше природних вітамінів, ніж з порошкових магазинних соків.

 


Сподобався пост?
Підтримайте блог!


comments powered by Disqus